http://www.bip.gov.pl
  Drukuj strone
AKTUALNOŚCI
Archiwalne aktualności
SAMORZĄD
PRAWO
KODEKS ETYKI
PRAWO WYKONYWANIA ZAWODU
WYKONYWANIE ZAWODU (Własna działalność gospodarcza)
KOMISJE I ZESPOŁY
OŚRODEK INFORMACYJNO - EDUKACYJNY
KSZTAŁCENIE PODYPLOMOWE
KONSULTANCI
Konsultanci Krajowi
Konsultanci Wojewódzcy
Stanowiska
Zalecenia Konsultantów
Opinie
SPRAWOZDANIA
BIULETYN "Czas Przemian"
OSTATNI DYŻUR
SZUKAJ
LINKI
INSTRUKCJA OBSŁUGI
STATYSTYKA
NAPISZ DO NAS
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
IBUK LIBRA
KONTAKT
RODO
WYBORY 2019


 
Opinie 
KONSULTANCI
 
data publikacji:  06-10-2009 | 09:02
data ostatniej modyfikacji:  13-12-2011 | 06:45

 

Opinia
w sprawie zastosowania metody pobierania krwi u dzieci
w oddziałach / szpitalach pediatrycznych

 

 

W związku z pojawiającymi się zapytaniami dotyczącymi pobierania krwi

do badań u dzieci, informuję, co następuje:

1.

Postępowaniem diagnostycznym zgodnym z aktualnym stanem wiedzy, zapewniającym bezpieczeństwo epidemiologiczne pacjenta i personelu jest pobieranie krwi żylnej systemem zamkniętym.

2.

Uwzględniając specyfikę wiekową dzieci leczonych w oddziałach / szpitalach pediatrycznych, począwszy od wcześniaka, noworodka, poprzez kolejne okresy rozwojowe do nastolatka, należy zastosować taką metodę do pobierania krwi, która zapewni pożądaną, minimalną objętość krwi oraz skuteczne pobranie, bez narażania dziecka na ból, dodatkowy stres związany z powtórnymi próbami pobrań oraz uszkodzenie naczyń żylnych i wynaczynienie krwi.

W przypadku małych dzieci, niemowląt, noworodków najbardziej pożądaną metodą zamkniętego systemu pobierania krwi jest metoda aspiracyjna. Metoda ta umożliwia pobranie krwi z żył trudnodostępnych bądź kruchych, bez uszkadzania naczyń i wylewów krwawych.


Krajowy Konsultant
w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego
dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek


Opinia Krajowego Konsultanta w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego w sprawie cewnikowania pęcherza moczowego u dzieci z dnia 28.04.2008r.

 
 
W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi kompetencji pielęgniarek do wykonywania zabiegu cewnikowania pęcherza moczowego u chłopców, wyjaśniam co następuje.

Nie istnieje akt prawny, który ograniczałby kompetencje pielęgniarek do cewnikowania tylko dziewczynek, a zakazywałby cewnikowania chłopców. Pielęgniarki powinny posiadać wiedzę i umiejętności oraz doświadczenie w stosowaniu zabiegu cewnikowania pęcherza moczowego dzieci obu płci. Kierownictwo szpitali dziecięcych, klinik i oddziałów dziecięcych powinno opracować i wdrożyć wewnętrzny standard lub procedurę cewnikowania pęcherza moczowego, w której powinny znaleźć się kompetencje, zadania, umiejętności, wiedza i doświadczenie pielęgniarek i ewentualnie lekarzy w stosowaniu zabiegów cewnikowania pęcherza moczowego.

Niektóre Ośrodki przyjęły następujący podział zadań: lekarze przeprowadzają zabiegi cewnikowania chłopców, a pielęgniarki przeprowadzają zabiegi cewnikowania dziewcząt.

Jest to zatem problem organizacyjny, który może być różnie rozwiązany w różnych Ośrodkach.

Należy pamiętać, że pielęgniarki, które nie nabyły w toku kształcenia wiedzy i umiejętności cewnikowania pęcherza moczowego chłopców, powinny uzupełnić tę wiedzę w toku kształcenia podyplomowego, nabyć doświadczenie praktyczne, a następnie szpital może nałożyć na nie obowiązki wykonywania w/w zabiegów w praktyce.

Krajowy Konsultant
w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego
dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek


 

Opinia Konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego
w sprawie podawania przez pielęgniarki środowiskowe/rodzinne leków drogą dożylną ( w tym wlewów kroplowych) oraz leków podawanych w iniekcjach domięśniowych (np. żelaza, antybiotyków) mogących wywołać niepożądane reakcje, stanowiące zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów.

Ustawa z dnia 05.07.1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej Art. 4 i Art. 5 stanowi "... wykonywanie zawodu pielęgniarki, położnej polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, a w szczególności świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz z zakresu promocji zdrowia..."

Udzielanie świadczeń, o których mowa w Art. 4 i 5 pielęgniarka, położna wykonuje przede wszystkim poprzez p. 4 "...realizację zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji..."

Tak, więc podstawą do podania przez pielęgniarkę, położną leku, w warunkach zarówno ambulatoryjnych jak i domowych, jest udokumentowane zlecenie lekarskie, które powinno zawierać oprócz nazwy leku, dawki, sposobu i czasookresu podawania, również zapis, o tym, że zabieg należy wykonać w warunkach domowych, bez obecności lekarza.

Za zlecenie lekarskie (leki i drogę podawania) odpowiedzialność ponosi lekarz (Art. 45 Ustawy o Zawodzie Lekarza). Pielęgniarka ponosi odpowiedzialność jedynie za prawidłowe wykonanie zlecenia.

Jednocześnie Art. 22 p. 4 i 5 Ustawy o Zawodach Pielęgniarki i Położnej daje pielęgniarce i położnej prawo odmowy wykonania zlecenia lekarskiego.

Kolejną regulacją prawną w zakresie podawania leków jest Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 2. 09. 1997 roku w sprawie zakresu i rodzaju świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych wykonywanych przez pielęgniarkę samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz. U. Nr 116 z dn. 01.10.1997 r.), które mówi, że pielęgniarka jest uprawniona do podawania leków oraz kroplowego przetaczania dożylnego płynów w ramach postępowania w resuscytacji krążeniowo - oddechowej, wg wymaganych standardów postępowania w stanach naglących, pod warunkiem odbycia kursu specjalistycznego. Wykaz produktów leczniczych wchodzących w skład zestawu przeciwwstrząsowego ratującego życie, które mogą być podane przez pielęgniarkę, położną, ustala Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16.12.2002 r. (Dz. U. Nr 236 poz. 2000).

Obecnie brak jest innych ustaleń prawnych dotyczących podawania leków silnie działających, mogących wywołać niepożądane objawy w stanie zdrowia, w warunkach domowych przez pielęgniarki środowiskowe/rodzinne.

Zasadne i przyjęte jest, iż wykonywanie iniekcji (domięśniowych, dożylnych) leku, który może spowodować wystąpienie gwałtownych reakcji uczuleniowych, czy innego rodzaju zaburzeń niekorzystnych dla stanu zdrowia pacjenta (np. penicylina, preparaty żelaza) wykonywane jest tylko w warunkach ambulatoryjnych, z pełnym zabezpieczeniem w zestaw ratujący życie i w obecności lekarza.

Również przy wykonywaniu świadczeń leczniczych w domu pacjenta, pielęgniarka zobowiązana jest do spełnienia wymaganych standardów tzn. posiadania zestawu p/wstrząsowego i możliwości nawiązania kontaktu telefonicznego.

Pielęgniarki środowiskowe/rodzinne powinny dążyć do uzupełnienia kwalifikacji poprzez ukończenie kursu specjalistycznego w zakresie prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, z czym wiążą się określone uprawnienia.

Konsultant Krajowy
w dziedzinie Pielęgniarstwa Rodzinnego
mgr Ewa Obrzut


Warszawa 19.04.2004 r.


Opinia Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego w sprawie podawania Debecyliny dzieciom do 18 r.ż. w warunkach ambulatoryjnych

 

Debecylina może być stosowana w lecznictwie otwartym, również u dzieci powyżej 12 m-ca życia ( Kompendium leków). Pielęgniarka może na zlecenie lekarza podać debecylinę dzieciom w wieku pow. 12 m-ca życia do 18 r.ż., w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie zabiegowym. Należy jednak zachować szczególną ostrożność z uwagi na możliwe skutki uboczne. Po podaniu debecyliny mogą wystąpić odczyny uczuleniowe o różnym nasileniu objawów od łagodnych po ciężkie t.j. wstrząs anafilaktyczny. Zatem gabinet zabiegowy powinien być wyposażony w kompletny zestaw przeciwwstrząsowy. Jednostka POZ powinna posiadać opracowaną listę leków, materiałów i sprzęt niezbędny w nagłych przypadkach, który powinien być dostępny w miejscu udzielania świadczeń, czyli w gabinecie zabiegowym. Nie ma potrzeby, aby w zestawie tym był respirator (jak to napisała autorka wystąpienia). Wskazany byłby natomiast defibrylator, worek AMBU itp. oraz łączność z pogotowiem. Pielęgniarka powinna posiadać aktualne przeszkolenie z zakresu resuscytacji krążeniowo – oddechowej i udzielania pomocy oraz znać procedurę postępowania do czasu przyjazdu karetki pogotowia.

Podanie debecyliny powinno być poprzedzone wykonaniem próby uczuleniowej ( którą również zleca lekarz). Pielęgniarka podająca debecylinę powinna zwrócić szczególną uwagę na technikę przygotowania leku i podania ( rozpuszczenie, miejsce podania, aspiracja).

Z uwagi na częstotliwość pytań kierowanych do mnie o podawanie debecyliny, o uprawnienia pielęgniarek do podawania debecyliny, podkreślam, że każda pielęgniarka posiada uprawnienia do podawania leków drogą domięśniową ( na zlecenie lekarskie). Pielęgniarki powinny przed podaniem leku zapoznać się z kartą charakterystyki produktu, bądź tzw. ,, ulotką informacyjną” dołączoną do leku. W wyposażeniu gabinetu powinien znajdować się katalog ,, Kompendium leków” , z którego należy korzystać przed podaniem leku, aby zapoznać się ze wskazaniami, przeciwwskazaniami, działaniami niepożądanymi, interakcjami oraz sposobem podania leku.

Każda pielęgniarka realizująca świadczenia w gabinecie zabiegowym powinna posiadać ukończony kurs z zakresu resuscytacji krążeniowo- oddechowej oraz coroczne szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Krajowy Konsultant
w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego
dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek

Olsztyn, 06.01.2009 r.


 

Opinia Krajowego Konsultanta w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego w sprawie metod ogrzewania noworodka w oddziałach noworodkowych z dnia 28.04.2008 r.


W opiece nad noworodkiem jednym z najistotniejszych celów pielęgnowania jest utrzymanie optymalnej (właściwej) temperatury ciała, gdyż zarówno oziębienie jak i przegrzanie jest niebezpieczne dla noworodka. W planie opieki pielęgniarka neonatologiczna lub położna powinna uwzględnić takie postępowanie, aby ograniczyć utratę ciepła przez noworodka drogami konwekcji, promieniowania, parowania, przewodzenia. W przypadku konieczności ogrzania noworodka należy zastosować wełnianą czapeczkę, skarpetki oraz umieścić noworodka w cieplarce ogrzanej do temperatury o 1ºC więcej niż poziom temperatury ciała (kontrolowany co 15 minut, stopniowo zwiększając nastawy do uzyskania normalizacji temperatury ciała noworodka). Tlenoterapia i farmakoterapia na zlecenie lekarza. W wyposażeniu zatem każdego oddziału noworodkowego powinny być cieplarki (sprawne, planowo przeglądane i serwisowane, myte i dezynfekowane) gotowe do użycia. Nie należy stosować termoforów, ze względu na duże ryzyko wywołania ciężkich oparzeń. Jeśli obecnie są oddziały noworodkowe, w których znajdują się termofory, powinny być bezwzględnie skasowane. Zastosowanie termoforu do ogrzania noworodka w obecnym czasie, przy obecnym poziomie wiedzy jest niezgodne ze sztuką zawodową. Kierownictwo oddziałów noworodkowych, w których stosuje się termofory, powinno zadbać o to, aby zmienić procedury postępowania, a termofory wycofać.

Krajowy Konsultant
w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego
dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek


Wrocław, dnia 05.01.2005r.

OPINIA

W SPRAWIE PODAWANIA LEKÓW NOWORODKOM l NIEMOWLĘTOM
W WARUNKACH DOMOWYCH PRZEZ POŁOŻNE ŚRODOWISKOWE/RODZINNE

Zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 5 lipca 1996r.o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2001r., Nr 57, poz.602, ze zm.) wykonywanie zawodu położnej polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje , potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, a w szczególności świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz promocji zdrowia,
w zakresie opieki nad kobietą, kobietą ciężarną, rodzącą i położnicą oraz noworodkiem.

Realizacja funkcji położnej środowiskowej/ rodzinnej wiąże się ściśle z wykonywaniem wyżej wymienionych świadczeń zdrowotnych w środowisku zamieszkania pacjentów, na zlecenie lekarza lub samodzielnie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 2 września 1997r. w sprawie zakresu i rodzaju świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, wykonywanych przez pielęgniarkę samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego, oraz zakresu i rodzaju takich świadczeń wykonywanych przez położną samodzielnie. (Dz. U. Nr 116, poz. 750, z dnia 1 października 1997r.). Podawanie leków różnymi drogami w tym drogą dotkankową noworodkom i niemowlętom mieści się w grupie zadań przypisanych położnej środowiskowej/rodzinnej zgodnie z jej kwalifikacjami i kompetencjami zawodowymi.

Mając zaś na uwadze kompleksowość świadczeń opieki zdrowotnej w środowisku podopiecznego z zakresu opieki położniczo-ginekologicznej wskazanej w rozdziale V Zarządzenia Nr 24/ 2004 Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie przyjęcia „Informacji o warunkach zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna", położna środowiskowa/ rodzinna zobowiązana jest wykonać zadania wobec świadczeniobiorców wskazanych w cytowanej wyżej ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej oraz w Zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, a w tym u noworodków i niemowląt obu płci w wieku do 2 miesiąca życia i populacji żeńskiej. 

Nieuzasadnionym więc jest rozdzielanie wykonania tych świadczeń przypisanych położnej pomiędzy innych wykonawców nie mających uwarunkowań prawnych do ich realizacji.

Omawiając zagadnienie związane z podawaniem przez położną środowiskową/rodzinną leków dotkankowo u dzieci do 3 miesiąca życia poza zakładami opieki zdrowotnej, nie można pominąć kwestii zasadności zlecania ich przez lekarzy do wykonania w domu. Stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie Pediatrii z dnia 08 marca 2004r.w sprawie zlecania przez lekarzy rodzinnych do wykonania w domu, wstrzyknięć dożylnych lub domięśniowych antybiotyków - u dzieci do 3 miesiąca życia jest jednoznaczne, bowiem wskazuje, że „wykonywanie iniekcji dożylnych lub domięśniowych w domu chorego dziecka w wieku do 3 miesiąca życia jest nieuzasadnione, niedopuszczalne i niebezpieczne". Zlecanie leków dożylnych lub antybiotyków drogą domięśniową wskazuje bowiem, że stan dziecka jest poważny i wymaga hospitalizacji. Konsultant Krajowy uważa ponadto, że podawanie leków drogą dożylną lub antybiotyków domięśniowo powinno być wykonywane wyłącznie w warunkach szpitalnych, gdzie zapewniony jest nadzór lekarza i fachowa pomoc w przypadku wystąpienia powikłań. Wykonywanie iniekcji dożylnych i domięśniowych (wielokrotnie) u dzieci do 3 miesiąca życia uznaje za niezgodne z aktualną wiedzą medyczną.

Mając na uwadze powyższe oraz kwestię odpowiedzialności zawodowej, położna środowiskowa/rodzinna przyjmując od lekarza zlecenie na podanie leku dziecku do 3 miesiąca życia w domu powinna wykazać się dużą rozwagą w podejmowaniu decyzji
o jego wykonaniu, wykorzystać aktualną wiedzę medyczną oraz zastosować jak najdalej posunięte środki bezpieczeństwa.

Powinna również pamiętać o tym, że zgodnie z art. 22.ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 5 lipca 1996r. o zawodach pielęgniarki i położnej, w przypadku uzasadnionych wątpliwości ma prawo domagać się od lekarza, który wydał zlecenie, by uzasadnił potrzebę jego wykonania, oraz, że ma prawo odmowy wykonania zlecenia lekarskiego, podając niezwłocznie przyczynę odmowy na piśmie. 

KRAJOWY KONSULTANT W DZIEDZINIE PIELĘGNIARSTWA GINEKOLOGICZNO- POŁOŻNICZEGO

mgr Leokadia Jędrzejewska


 

 
 


Interaktywna Polska